علت

سلام،

بررسی‌ها نشان می‌دهد در گذشته عموماً از کارهایی که انجام می‌دادم می‌نوشتم. دقیقاً نمی‌دانم علتش چه بوده. منظورم علت نوشتن راجع به کارهایی که انجام دادم است، نه علت بررسی‌ها. علت این بررسی‌ها را نیز نمی‌دانم.

ولی براستی چرا چنین بوده؟ آیا نوشتن در رابطه با کارهایی که در طول روز انجام نمی‌دهیم ساده‌تر نیست؟! باید همینطور باشد... اولین علت خوبش زیادتر بودن گزینه‌هاست. شما در طول یک روز مثلاً ده کار مختلف انجام می‌دهید ولی در طول همان روز هزاران هزار مورد بوده که انجام نداده‌اید. بنابراین دایره وسیعی برای انتخاب و نوشتن وجود دارد که فرصت بی‌نظیری را فراهم می‌کند و دغدغه انتخاب را حذف می‌کند.

دومین علتش، که شاید خوب نباشد، نوشتن در رابطه چیزهای خوب است! شاید هیچ چیز خوبی در طول روز نداشته‌اید که راجع آن بنویسد، بنابراین با انتخاب از آن یکی مجموعه، بی‌شمار مورد خوب برای نوشتن دارید که همگی به طرز چشمگیری خوب هستند. بدین ترتیب در حق خود و خوانندگانی که شاید وجود داشته باشند لطف خواهید کرد.

و اما سومین علت؛ پیش از صحبت راجع به سومین علت، باید اعتراف کنم که سومین علت از ابتدا وجود نداشت و صرفاً برای رسیدن به حد نصاب بوجود آمد. البته این به معنی وجود دو مورد اول از ابتدا نیست. اما مورد سوم این است که اگر در یک روزمرگی خاصی فرو رفته باشید و هر روزتان مثل دیروز و فردایتان مثل امروز شده است، با نوشتن در رابطه با کارهایی که انجام نمی‌دهید، حداقل نوشته‌هایتان دچار روزمرگی نخواهند بود و می‌توانید بی‌نهایت تنوع ایجاد کنید.

حال که مقدمه مختصر را به شکل کامل عرض کردم، فرصتی برای نوشتن راجع به کارهای انجام نداده امروز باقی نماند.

موفق باشید

تایتان

Titan, تایتان, تیتان

سلام،

با توجه به اهمیت بسیار زیاد تایتان در آینده، زمان مناسبی است تا اطلاعات خود را درباره آن افزایش دهیم.

به گفته ویکی پدیا: تایتان، یا تیتان، بزرگ‌ترین قمر سیارهٔ کیوان (زحل) است که در فاصلهٔ ۱٫۲ میلیارد کیلومتری از خورشید واقع شده‌است. تیتان بزرگ‌ترین قمر زحل دارای متراکم‌ترین هواکره (اتمسفر) در منظومه شمسی است که شواهد پایدار از مایعات سطحی نیز در آن یافت شده‌است. تیتان بسیار کندتر از زمین به دور خود می‌چرخد، به طوری که یک روز تیتان در حدود ۱۶ روز زمین است. تیتان از نظر میزان جرم، یازدهمین جسم پرجرم در منظومهٔ شمسی است.

تیتان دارای جوی نسبتاً فشرده و شبیه به زمین در دوران شکل‌گیری آن است. اما با توجه به سرمای شدید (منهای ۱۸۰ درجه) در تیتان، وجود زیست از نوع زمینی در آن بعید به نظر می‌رسد. نگاره‌های تازهٔ کاوشگر کاسینی ناسا از وجود دریاچه‌ای حاوی هیدروکربن مایع مانند متان در تیتان حکایت دارد. این نگاره‌ها نشان می‌دهد که سرمای سطح این دریاچه به ۱۸۰ درجهٔ سانتی‌گراد زیر صفر می‌رسید. در زیر سطح تیتان، ترکیباتی از آب و آمونیاک وجود دارد. این اقیانوس زیرسطحی در حقیقت یک لایهٔ مایع است که محتوی ترکیباتی از آب یا آب و آمونیاک است و در ژرفای بین ۱۰۰ تا ۲۰۰ کیلومتری از سطح تیتان قرار گرفته‌است. ساختار درونی تیتان از یک لایهٔ یخی تشکیل شده‌است که از هستهٔ سنگی آن از طریق یک لایهٔ مایع جدا شده‌است. این ویژگی موجب می‌شود که سطح جامد تیتان از بادهای فصلی حاضر در اتمسفر آسیب نبیند.

تصویر مقابل مربوط به تایتان نیست و نماینده خوبی برای تصاویر تایتان نما است. در این تصویر می‌توانید جو و ابرها، دریاچه‌ها و سطح را مشاهده کنید. همانطور که پیش از این اشاره شد، بعضی چیزا رو نباید دنبالشون گشت، چون اگر بگردی حتماً پیداشون می‌کنی. در واقع با جستجوی نشانه‌های مورد انتظار از تایتان، بخوبی می‌توانید آنها را در این تصویر زیبا و دقیق پیدا کنید. احتمالاً این تصویر در محافل علمی مورد بحث قرار خواهد گرفت و گمانه‌زنی بسیار در مورد محل دقیق آن روی سطح تایتان و همچنین ساعت، فصل و سایر پارامترهای دخیل در تهیه آن، صورت خواهد گرفت.

موفق باشید.

آغاز دگربار

سلام،

تاریخ تکرار می‌شود و افرادی که آن را مطالعه کنند، متوجه خواهند شد. اتفاقاتی که قبلا رخ نداده‌اند ممکن است روزی، لحظه‌ای، دقیقاً آن زمان که کمترین انتظار را دارید برای اولین بار رخ بدهند. چه برسد اتفاقاتی که بارها تکرار شده‌اند.

اتفاقی یکی از مطالب قدیمی را باز کردم. لحن آشنایی داره ولی نوشتن آن مطلب را بیاد نمی‌آورم. در آن مطلب اشاره شده دقیقاً مشابه اینبار، به علت تغییرات سرور، وبلاگ از کار افتاده. همچنین از کار افتادنش مثل اینبار باعث راه افتادنش شده.

در شانزدهم دی ماه 1390 مطلبی با عنوان "آغاز دوباره" نوشتم. آخرش گفتم:

شش سال از اون تاریخ می‌گذره.نصفه شبه. در حال نوشتن تحقیق نیستم. این هفته خیلی کار دارم. یک شنبه‌ی دو هفته‌ی آینده امتحان دارم. تاریخ ادواریه.

یازده سال از اون تاریخ می‌گذره. نصف شبه. در حال نوشتن تحقیق نیستم. همیشه کارهایی دارم. امتحانی ندارم. آره تاریخ ادواریه.

الان فکر می‌کنم دوباره تکرار خواهد شد، اینجا فراموش خواهد شد. بعضی حرف‌هاست که هیچ وقت زده نخواهند شد ولی باید نوشت که یک روزی دوباره بخونی و بگی چند سال گذشته.

موفق باشید.

سرور

سلام،

حتماً اخیراً در جهت خواندن مطالب متنوع و بی‌شمار این وب سایت تلاش کردید و قاعدتاً متوجه مشکل شده‌اید. در واقع مدتی بود به دلیل تغییرات ایجاد شده در زیرساخت‌های بنیادین فنی، این وب سایت از کار افتاده بود!

خوشبختانه به همت متخصصان فهیم و کوشا، تمامی مشکلات برطرف شده و وب سایت سرحال‌تر از همیشه آماده ارائه مطالب مفید و خواندنی است.

به امید اینکه در آینده مطالب بیشتری در وب سایت قرار گیرد.

موفق باشید.