سرما

سلام،
امشب واقعاً سرد بود، از وقتی به خاطر دارم اینقدر سردم نشده بود. امشب موفق شدم معنی واقعی کلمه سگ لرز رو بفهمم! البته من یک ساعتی بیرون بودم اولش سردم نبود کم‌کم سردم شد. دستامم یخ کرده بود و پشیمون بودم که چرا دستکش نبرده بودم. ظاهراً دما هم خیلی کم نبوده (احتمالاً حدود 2 درجه زیر صفر) نمی‌دونم چرا اینقدر سردم شده بود.
من معمولاً برای اطلاع از وضع هوای تهران به اینجا می‌رم.
موفق باشید و هوا باب میلتون باشه.

SteganoGrapher

سلام،
همونطور که قبلاً گفتم و توضیح دادم تصمیم گرفته بودم یک برنامه برای استگانوگرافی (پوشیده نویسی) بنویسم. الان نسخه اول این برنامه آماده شده. این برنامه یک فایل که بهتر است zip شده و رمز شده باشد را می‌گیرد و داخل یک عکس پنهان می‌کند و بخش دیگر این برنامه فایل پنهان شده توسط همین برنامه را از داخل عکس بیرون می‌آورد.
برای این منظور باید از عکسی با فرمت 24bpp RGB استفاده شود هنوز از فرمت‌های دیگر پشتیبانی نمی‌شود ولی شاید به زودی از فرمت 32bpp ARGB هم پشتیبانی شود. عکس بهتر است Bmp یا Png باشد و البته Png شدیداً توصیه می‌شود.از Jpeg به دلیل اینکه در پیکسل‌ها احتمال تغییر وجود دارد پشتیبانی نمی‌شود لذا توصیه می‌شود اول عکس مورد نظر با یک برنامه مثل Paint یا Photoshop باز کنید و به صورت Png ذخیره کنید.
در پایان باید به این نکته اشاره کنم که من پاسخگوی اطلاعاتی که با استفاده از این برنامه از دست برود نیستم چون این برنامه در حال آزمایش است و ممکن دارای باگ باشد.
و نکته‌ی دیگر اینکه پاسخگوی عمل غیر قانونی‌ای هم که با این برنامه صورت بگیرد نیستم!.
لینک برای دریافت برنامه: SteganoGrapher v0.1 Beta SteganoGrapher v0.1 Beta source
تصویری از برنامه:

موفق باشید.

انتخاب

سلام،
امروز در یک عملیات کاملاً انتحاری موفق شدم از 20 واحدی که می‌تونستم بگیرم که قرار شد 18تاشو بگیرم و بعد گفتن 15 تاشو بیشتر بت نمی‌دیم، 10 واحد بگیرم. واقعاً مایه افتخاره که یه نفر یه ترم 10 واحد بگیره. شانس من درس‌هایی که می‌خواستم یا پر شده بود یا با درس‌های دیگه تداخل داشت .
ولی این چیزا مهم نیست مهم اینه که برف بیاد، برف...
موفق باشید.

Steganography

سلام،
چند وقت پیش داشتم کتاب شبکه‌های کامپیوتری آقای تنن‌بام رو می‌خوندم، منظورم از چند وقت پیش زمان امتحانامه چون من بد یا خوب عموماً برعکس فامیلیم کتاب نمی‌خونم و جزء همون ابرانیهای هستم که سرانه‌ی کتاب خوندنشون روزی چند دقیقه‌ست ولی کتاب مربوط به کامپیوتر بیشتر می‌خونم و البته e-Book و هر چیزی که توی کامپیوتر باشه رو زیاد می‌خونم...
بریم سر اصل مطلب، داشتم توی کتاب مذکور فصل امنیت شبکه رو می‌خوندم (سوء تفاهم نشه ربطی به مباحث امتحان درس شبکه‌ی من نداشت). در این فصل مطلبی راجع به استگانوگرافی نوشته بود. نوشته بود که افرادی که می‌خواهند به صورت سرّی با یکدیگر ارتباط داشته باشند اغلب سعی می‌کنند این ارتباط را به هر نحوی پنهان نگاه دارند علم مخفی کردن پیام‌ها اصطلاحاً «استگانوگرافی» نامیده می‌شود که برگرفته از دو کلمه‌ی یونانی به معنای «پوشیده نویسی» است.
نمونه‌ای از استگانوگرافی که توجه منو خیلی جلب کرد مخفی سازی اطلاعات در یک عکس است!. هر پیکسل در یک عکس از سه عدد هشت بیتی تشکیل شده که هر یک شدت رنگهای قرمز، سبز و آبی را در هر نقطه‌ی تصویر مشخص می‌کند. در روش کدگذاری مخفی از کم ارزش‌ترین بیت هر یک از سه مقدار رنگهای RGB به عنوان کانالهای مخفی استفاده می‌شود به این ترتیب هر پیکسل فضایی معادل سه بیت برای جاسازی اطلاعات سرّی در اختیار می‌گذارد. در تصویری به ابعاد 1024 در 768 می‌توان 1024*768*3 بیت معادل 294912 بایت از اطلاعات سرّی را می‌توان جاسازی کرد.
وقتی این مطالب رو می‌خوندم تصمیم گرفتم یک برنامه بنویسم که این کارو انجام بده. امروز وقت کردم و نوشتم هنوز کامل نشده. تصویر اصلی و تصویری که حاوی اطلاعات مخفی است ظاهراً هیچ فرقی با هم ندارند چون چشم انسان نمی‌تواند بین رنگهای 24 بیتی و 21 بیتی تفاوتی را احساس کند. به زودی این برنامه را آپلود می‌کنم برای تفریح چیز خوبیه.
فایلهای صوتی و ویدیویی نیز برای مخفی کردن اطلاعات مناسبند ولی پیاده سازی آنها به سادگی عکس نیست. کاربرد دیگر این روش برای اثبات مالکیت معنوی است. صاحب یک تصویر می‌تواند با این روش یک پیام محرمانه در تصویر جاسازی کند و مالکیت خود را ثابت کند به این تکنیک اصطلاحاً نشانه‌گذاری (Watermarking) گفته می‌شود.
موفق باشید.
مقاله‌ای درباره SteganoGraphy از حامد بنایی

Graph3D Beta

سلام،
سر انجام Graph3D به جایی رسید که آپلودش کنم.
این برنامه همونطوری که قبلاً گفتم نمودار سه بعدی میکشه.
این برنامه از Managed DirectX 9 استفاده می‌کنه برای اجرا باید قبلاً Managed DirectX نصب شده باشه، معمولاً همراه DirectX هست.
دریافت برنامه به همراه سورس:Graph3D 1.0 Beta+Source
دربافت برنامه به تنهایی:Graph3D 1.0 Beta
موفق باشید.

دود از کنده بلند میشه

سلام،
دلیل اینکه میگن دود از کنده بلند میشه خیلی ساده‌ست چون کنده چیزی برای سوزاندن نداره و هرچی داشته سوزونده و فقط دود میکنه ولی...
Cpu من الان یک Pentium IV 1.80A Ghz با باس 400Mhz و 512KB L2 Cache است و کارت گرافیکم nVidia Gefore 4 Ti 4400 با 128Mb رم. دیروز یکی از اقوام کامپیوتر خریده بود و قرار شد من به همراه یک برنامه اونجا برم داشتم دنبال اون برنامه میگشتم که اتفاقی چشمم خورد به 3dMark03.
این برنامه برای Benchmarking است و به کامپیوتر نمره میده که چقدر میشه خوب باش بازی کرد!. شنیده بودم که خیلی گرون خریدن، از اونجایی که من معتقدم کامپیوتر خوب (گرون) فقط برای بازی کردن خوبه این برنامه رو هم با خودم بردم.
بعد از رسیدن به اونجا و بررسی دیدم که Cpu Pentium IV 3.00E Ghz HT با 1Mb L2 Cache گرفتن. کارت گرافیک هم نقل و نبات بازار یعنی nVidia Geforce FX 5200 128Mb گرفتن. رم هم 512Mb DDR 400Mhz من 512Mb DDR 266Mhz دارم. به این کامپیوتر 3dMark03 امتیاز 962 داد ولی به کامپیوتر من 1200 میده. من نفهمیدم چرا به من نتیجه‌ی بهتری داد ولی کاری کرد که من کمی بیشتر تحمل کنم و ارتقاء را عقب بندازم!.
موفق باشید.

Graph3D

سلام،
از اونجایی که من ارادت خاصی به کشیدن نمودار دارم، بعد از امتحانات تصمیم گرفتم یه برنامه برای رسم نمودار در دستگاه مختصات سه بعدی درست کنم. قبلاً یه فکرایی در این مورد کرده بودم ولی خیلی پیش نرفته بودم. این برنامه با VB.Net نوشته شده و برای کارای 3D از Direct3D استفاده کردم هنوز کار داره وقتی تموم شد آپلودش می‌کنم.
این یک عکس از این برنامه‌ست. نمودار فنره!. میشه خیلی راحت با ماوس حرکتش داد.
Graph3D

K2

سلام،
جاتون خالی امروز رفتیم K2، نه ببخشید همون توچال رفتیم. بعد از یک ساعت ایستادن در صف (من اصلاً از صف خوشم نمیاد) تله کابین توچال بالاخره سوار شدیم و ساعت 9:30 بود که رسیدیم ایستگاه 5. همه فعل‌های من جمع هست بخاطر اینه که 2 نفر بودیم، برای رفع کنجکاوی بگم که من بودم با بابام!. ظاهر راه ایستگاه 5 تا 7 بد نبود به نظر نمیومد خیلی برف باشه. بعد از کمی کلنجار با کفش و گتر (یکی از گترام بند نداشت) راه افتادیم. بعد از کمی بالا رفتن فهمیدم که نباید بگم برف کمه باید بگم خیلی کمه. کم نه زیاد، خیلی زیاد برف بود عمیق‌ترین جا تا کمرم بود و می‌تونستم توی برف شیرجه بزنم و کرال پشت شنا کنم!. قیافم به کوهنوردایی می‌خورد که می‌خوان از K2 برن بالا. البته تیریپ ورزشکاری بود فقط یه تیشرت تنم بود با دستکش و کوله هم داشتم. تا وسطای راه رفتیم، راه رفتن تو برفی که تا رون پا باشه کار راحتی نیست ولی خوشبختانه جای پا تو برف بود. کم‌کم مشکلاتم شروع شد، عینک آفتابیمو تو ماشین جا گذاشته بودم و چشمام درد گرفته بود، کفش پامو میزد (الان پشت پای راستم یه تاول زده که چهار پنج سانتیمتره) و از همه مهمتر اینکه بریده بودم دلیل دیگر هم این بود که اگر تا ساعت 14 به اون بالا نمی‌رسیدیم یا باید پیاده برمی‌گشتیم یا همون بالا میموندیم من خیلی سرعتم کم بود. قرار شد برگردیم و همین کارو کردیم. در راه برگشت تمام راه تا ایستگاه 5 رو سر خوردم، سر خوردن کمی سخت بود چون بعضی وقت‌ها یکدفعه یک متر توی برف فرو می‌رفتم. به ایستگاه 5 رسیدیم و سوار تله کابین شدیم. در مجموع کوهنوردیه خوبی بود. این دفعه نشد از ایستگاه 5 برم 7 ولی من این زمستان حتماً این کارو می‌کنم.
موفق باشید.

امتحان تموم شد

سلام،
بالاخره امتحانام تموم شد، احساس سبکی می‌کنم. ولی الان یه نگرانی اضافه شده و اونم کارنامه‌ست.
برنامه‌ی شمالم لغو شد ولی عیبی نداره بجاش برنامه‌ی توچال آخر هفته جور شد: ایستگاه 5 تا 7 پیاده! شاید کمی سخت باشه ولی فکر می‌کنم ممکن باشه.
خداحافظ.